Co to jest sitodruk?

Sitodruk zwany jest także serigrafią oraz drukiem sitowym – każda z tych nazw nawiązuje do sita, które jest ważnym elementem całego zestawu do tworzenia nadruków. Technika sitodruku wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem – wykorzystuje się ją w branży odzieżowej do produkcji ubrań, ale świetnie sprawdza się także do tworzenia różnego typu artykułów reklamowych. Jest techniką znaną od wielu stuleci – za pionierów tej metody dekorowania ubrań uważani są Japończycy, którzy w ten sposób ozdabiali kimona. Z czasem ta metoda trafiła także do krajów Europy, a także do krajów Nowego Świata, gdzie stała się popularna w Stanach Zjednoczonych w czasie II Wojny Światowej. Z czasem metoda sitodruku zaczęła być wykorzystywana do tworzenia artykułów reklamowych oraz dzieł popkultury, z czego słynęli między innymi Andy Warhol i Ryszard Anuszkiewicz.

Polega ona na wtłaczaniu w tkaninę farby z użyciem gęstych sit, będących formą drukarską, która zawiera przygotowany wzór. Ten sposób pozwala na uzyskanie wzoru jednobarwnego – w przypadku elementóww innych kolorach, dodaje się kolejne sita z nieco innymi wzorami, które wprowadzą kolejny barwny akcent.

Zalety tworzenia nadruku z użyciem sit

Metoda sitodruku rozpowszechniona jest ze względu na szereg zalet, do których zalicza się:

– wysoką trwałość tworzonych nadruków

– niski koszt usługi

– w zależności od opracowanego projektu, nadruki z sitodruku wyróżniają się mocno nasyconymi barwami

– technikę tę można wykonywać nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także na cylindrycznych

– nadruk sitowy można stosować na materiałach różnego typu – bawełnie, dzianinie, a nawet na sztucznych tworzywach.

Metoda ta stosowana na tkaninach cechuje się także atrakcyjną ceną, także na jej popularność wpływ ma bardzo wiele zalet. Warto zaznaczyć, że cena wykonania materiałów z użyciem sitodruku znacznie spada przy większych zamówieniach. Według producentów za najbardziej opłacalne uważa się zamówienie minimum 100 produktów zawierających ten sam wzór.

Metoda sitodruku na koszulkach pozwala stworzyć unikatowe elementy garderoby

Sitodruk odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia ubrań, głównie T-shirtów i bluz. Dzięki tej technice możliwe jest przygotowanie unikatowych wzorów w różnych zestawieniach kolorystycznych, które będą rewelacyjnie prezentować się na ubraniach, a przy tym będą trwałe nawet po wielokrotnym praniu. Z tej techniki korzystają duże sieci odzieżowe, ponieważ niedużym kosztem można w ten sposób wyprodukować dużą liczbę wielu elementów garderoby.

Technikę sitodruku na tkaninie wykorzystuje firma Leżakowo, zajmująca się produkcją artykułów reklamowych. Naszym flagowym produktem są drewniane leżaki występujące w wielu wariantach – pojedynczych, podwójnych, z otworami na napoje, a nawet leżaki dla dzieci. Polecamy także inne produkowane przez nas produkty, np.: hamaki czy parawany, które sprawdzą się w promowaniu eventów plenerowych. Oferujemy także możliwość wykonania tekstyliów z nadrukiem – fartuchów czy obrusów idealnych do promowania restauracji, a także ręczników, czy koców do wykorzystania w hotelach i pensjonatach.

Sprawdź nasze produkty i zapoznaj się z innymi wpisami blogowymi:

Leżaki reklamowe

Ręczniki reklamowe

Windery

Co to jest kreacja w reklamie?

Reklama POS – co to jest?

Co to jest strategia kreatywna?