Strefa chillout w biurze. Co to jest przestrzeń kreatywna w biurze?

Strefa chillout to z języka angielskiego – strefa totalnego wyluzowania się, zrelaksowania i wyciszenia. Potrzebna jest zwłaszcza wszędzie tam, gdzie występują okresy zwiększonego natężenia pracy, natłoku zadań, pojawiających się stresów z tym związanych. Pomocna jest także w szukaniu nowych inicjatyw, rozwiązywaniu napotkanych trudności.

Z tegoż względu strefa chillout w biurze traktowana jest dwojako, jako wypoczynek i relaks z jednej strony oraz jako kreatywność, aktywizowanie twórczego myślenia – z drugiej. Opiera się ona na założeniu, że nowe pomysły, inicjatywy, rozwiązania są efektem otwartego i wypoczętego umysłu człowieka.

Jakie są więc główne założenia strefy chillout?

Chodzi przede wszystkim o wydzielenie z przestrzeni biurowej miejsca, które pozwoli pracownikom na odprężenie, regenerację sił, zebranie myśli, a tym samym przełoży się to na wzrost efektywności pracowników, komfortu ich pracy oraz satysfakcji z niej.

Inwestycja w strefy chillout to sposób na uniknięcie sytuacji tzw. szybkiego wypalenia zawodowego, znużenia pracą, problemów zdrowotnych i znaczącej absencji w pracy. Wręcz przeciwnie ta inwestycja stawia na aktywizację pracowników oraz ich pozytywną mobilizację – w sposób naturalny, nie wymuszony.

Jak powinny być zaprojektowane przestrzenie kreatywne w biurze?

Jeszcze do niedawna przestrzeń kreatywna i chillout uznawana była jako luksusowa aranżacja wnętrza biur korporacyjnych. Obecnie odchodzi się od takiego jej pojmowania na rzecz naturalnej przestrzeni, która wręcz jest obowiązkowym elementem na mapie powierzchni biurowej.

W strefach chillout najczęściej królują meble typu „soft seating”, czyli wygodne fotele, kanapy, meble modułowe, huśtawki, hamaki, leżaki, pufy, siedziska, kolorowe meble o nietypowych kształtach itp.

W strefie chillout nie może zabraknąć miękkiej wykładziny czy dywanów, pojawiają się także rośliny – kwiaty, drzewa – jako forma zaproszenia natury do wnętrza.

Istotne znaczenie mają ścianki działowe, wolnostojące ścianki akustyczne, służące do wyciszenia strefy chillout w open space biurze. Najczęściej są tam umieszczone tzw. budki akustyczne, które dodatkowo zapewniają prywatność pracownikom firmy.

Ważna jest także kolorystyka, różnorodność tekstyliów, a także światło, które powinno być odpowiednio rozproszone, pochodzące z wielu źródeł oraz regulowane pod kątem jego natężenia świecenia. Przestrzeń musi być więc wyjątkowo funkcjonalna i komfortowa oraz estetyczna wizualnie.

Podsumowując, warto więc w strefie chillout zainwestować w następujące elementy wyposażenia:

  1. Wygodne meble reklamowe, takie jak: kanapy, fotele, pufy, hamaki lub leżaki dające możliwość wygodnego siedzenia i/lub leżenia;
  2. Poduszki i koce reklamowe, które nadają przestrzeni wrażenia przytulności i domowego charakteru;
  3. Oświetlenie, które buduje odpowiednią atmosferę, potrafi wyciszyć i zrelaksować;
  4. Rośliny, które zawsze wprowadzają naturalność do przestrzeni. Kolor zieleni uspokaja i kojąco oddziałuje w sytuacjach napięcia i stresu.  Polecamy rośliny doniczkowe, małe drzewka czy pnącza.
  5. Stoliki i półki, na których można stworzyć podręczną biblioteczkę dla pracowników firmy;
  6. Muzyka, która relaksuje. Zainwestujmy w strefie chillout w odtwarzacz muzyki i płyty z dźwiękami natury, klasyczną muzyką czy relaksacyjną;
  7. Gry i rozrywka. Dopuszcza się w strefie chillout wykorzystanie elementów gier zespołowych, które relaksują, ale także integrują zespół pracowników. Polecamy: gry planszowe, karty do gry, konsolę do gier, stół do ping-ponga itp.;
  8. Zaplecze kuchenne: warto wydzielić w organizacji miejsce do przygotowywania napoi i przekąsek. Pamiętajmy, aby była to strefa dobrze wyposażona:  ekspres do kawy, czajnik, lodówka, mikrofalówka itp.

    W strefie chillout sprawdzą się doskonale produkty marki Leżakowo, które idealnie wkomponują się strefę relaksu.

Jakie produkty wybrać do strefy chillout?

Leżaki i materace zewnętrzne, które można umieścić na podwórzu firmy, na tarasie czy balkonie. W ciepłym okresie najlepiej sprawdza się relaks „pod gołym niebem”;

Hamaki do wewnętrznej przestrzeni. Zawieszone w wyznaczonych miejscach pozwolą na chwilę lenistwa pracownikom, np.: po trudnym i gorącym okresie w pracy. Sprzyjają także „burzy mózgów” i kreatywnemu myśleniu;

Pufy do siedzenia. Zazwyczaj są bardzo kolorowe, o ciekawych kształtach, doskonale wypełniają przestrzeń chillout, a przy tym są bardzo nowoczesne i wygodne do siedzenia;

Leżaki na podwieszanych stelażach. Bardzo elegancki i stylowy mebel do strefy chillout;

Fotele typu bean bag. Są to miękkie fotele wypełnione kulkami styropianowymi, rewelacyjne do luźnego siedzenia i relaksowania się. Jest to bardzo popularny i sprawdzony element strefy chillout, który wprowadza odrobinę luzu w oficjalnym otoczeniu;

Hamaki wieszane np.: pomiędzy filarami. Dzięki temu możemy wykorzystać w firmie solidne elementy konstrukcyjne jak wszelkie kolumny, filary. Bardzo praktyczne rozwiązanie;

Pufy sako, zwane też workami do siedzenia. Są to bardzo duże torby wypełnione miękkim materiałem czy kulkami styropianowymi. Idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Pracownicy mogą na nich dowolnie usiąść czy położyć się.

Sprawdź produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

Materace z nadrukiem

Tekstylia reklamowe

Ręcznik z nadrukiem

Leżaki drewniane producent

Jak dobrać wygodny leżak ogrodowy?

Co przyciąga uwagę w reklamie?